Hírek
2013. Október 11. 13:38, péntek |
Külföld
Forrás: MTI
Titkos adatgyűjtés - Volt brit kémfőnök: "az eddigi legsúlyosabb brit hírszerzési károkozás"
Edward Snowden egykori CIA-alkalmazott kiszivárogtatásai okozták a legsúlyosabb kárt a brit hírszerzésnek a szakszolgálatok egész eddigi történetében - mondta pénteken idézett nyilatkozatában a brit kormány elektronikus lehallgató ügynökségének (GCHQ) volt vezetője.
Sir David Omand a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilapnak kijelentette: a több tízezer szigorúan bizalmas hírszerzési akta ellopása és kiszivárogtatása nagyobb kárral járt a brit hírszerzés és elhárítás szempontjából, mint a hírhedt cambridge-i ötök tevékenysége.
Sir David a Harold "Kim" Philby, Guy Burgess, Donald Maclean, Anthony Blunt és John Cairncross nevével fémjelzett kémcsoportra utalt, amely évtizedekig dolgozott a szovjet hírszerzésnek az 1930-as évek végétől. Az általánosan elfogadott eddigi történészi értékelések szerint a cambridge-iek okozták a legsúlyosabb károkat a brit és a szélesebb értelemben vett nyugati hírszerzési és elhárítási szolgálatoknak.
A GCHQ volt igazgatója azonban a pénteki The Timesnak azt mondta, hogy Snowden kiszivárogtatásai "sokkal nagyobb kárral jártak", mint az egykori brit kémcsoport tevékenysége.
Sir David Omand hozzátette: a Snowden által eltulajdonított és a sajtónak eljuttatott titkos iratok közül 58 ezer szigorúan bizalmas brit hírszerzési és elhárítási akta is volt. A szakértő - aki jelenleg a tekintélyes King's College London egyetem vendégprofesszora - kijelentette, hogy ez "hatalmas csapás" a brit nemzetbiztonságra.
Hozzátette: az általános nyugati szakértői vélemény az, hogy a Snowden által ellopott amerikai és brit hírszerzési adatok zöme már Moszkva és Peking birtokában van.
A 29 éves Edward Snowden, miután elhagyta az Egyesült Államokat, hatalmas mennyiségű dokumentumot adott át az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a hasonló profilú, kommunikációs figyelőszolgálatot végző GCHQ egymáshoz kapcsolódó, kiterjedt adatgyűjtési programjáról a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak és több más újságnak.
A kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi képviselői a minap felszólították Theresa May belügyminisztert annak kivizsgálására, hogy a The Guardian nem járt-e el törvénysértő módon a Snowden által átadott akták publikálásával.
A lap eljárását a héten Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes is elítélte. Clegg, aki a konzervatívok koalíciós partnerét, a Liberális Demokratákat képviseli a kormányban, egy rádióbeszélgetésben kijelentette, hogy a The Guardian által közölt információk egy részét olyanok is "rendkívül érdekesnek találhatják, akik kárt akarnak nekünk okozni".
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 26. 09:24, péntek | Külföld
Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmébenAz Egyesül
Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmében
2025. December 26. 09:23, péntek | Külföld
Kaliforniában rekordmértékű esőt hozott a karácsony áradásokkal, villámáradásokkal, földcsuszamlásokkal
Kaliforniában rekordmértékű esőt hozott a karácsony, az állam déli részén vészhelyzetet hirdettek áradások, villámáradások, földcsuszamlások miatt.
2025. December 22. 10:08, hétfő | Külföld
Az amerikai haderő az Iszlám Állam több tucat létesítménye ellen hajtott végre csapásokat Szíriában
Az Egyesült Államok hadereje több tucat, az Iszlám Állam terrorszervezethez tartozó célpont ellen hajtott végre csapásokat Szíriában – közölte washingtoni idő szerint pénteken este Pete Hegseth hadügyminiszter.
2025. December 20. 09:47, szombat | Külföld
Putyin: Oroszország kész befejezni a konfliktust, ha az okai megszűnnek
Oroszország készen áll és hajlandó véget vetni az ukrajnai konfliktusnak, ha a válság kiváltó okai megszűnnek - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki moszkvai évértékelő sajtótájékoztatóján.
