Hírek
2013. Április 28. 12:02, vasárnap |
Belföld
Forrás: mno.hu
Megdöbbentő eredmény: rákkeltő anyag az üdítőkben
Hatszorosan túllépi az ivóvízben megengedett határértéket egyes üdítők benzoltartalma. Az említett anyag igen káros: már kis mennyiségben is leukémiát okozhat. Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban.
Nagy mennyiségű rákkeltő benzolt fedeztek fel az üdítőitalokban – erre az elborzasztó eredményre jutott a Markt című német fogyasztóvédelmi magazin, miután nagyító alá vette a frissítőket. A mérgező anyag mennyisége hatszorosan lépi túl az ivóvízben megengedett értéket. A Christinen Brunnen gyártó visszahívta a multivitaminos gyümölcslét a piacról.
Rákkeltő anyag az üdítőben
Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban. A vizsgálat középpontjában a Christinen Brunnen gyártó „Multivitaminos diéta”, „Fitnesz cseresznye” és „Cukormentes élvezet” fantázianevű termékei álltak. A benzol még kis mennyiségben is nagyon veszélyes: leukémiát válthat ki. Ami a benzolmennyiséget illeti: sajnos pontos határérték nem létezik az üdítőitalok esetében. Annyi bizonyos: egy liter ivóvízben mindössze 1 mikrogramm benzol megengedett. 2005-ben már egy német hivatal felhívta a figyelmet a benzol jelenlétére az üdítőitalokban. Akkor „E211” elnevezésű tartósítószerként a kérdéses „anyagot” jóváhagyta.
Íme a negatív csúcstartó
A vizsgálat negatív csúcstartója a „Multivitaminos diéta” volt literenkénti 6,8 mikrogramm benzoltartalmával. A vizsgálat után visszahívták a polcokról a rákkeltő terméket. A gyártó szerint szinte elkerülhetetlen, hogy nátrium-benzoát kerüljön az üdítőbe. A receptúra módosításával vagy a gyártási folyamat optimalizálásával azonban igenis csökkenthető az üdítők benzoltartalma.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 08. 18:00, vasárnap | Belföld
Soltész Miklós: a magyarországi szlovákok számíthatnak a magyar kormányra
A magyarországi szlovákok számíthatnak a magyar kormányra; az együttműködés minden területen jelen van - mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Békéscsabán.
2026. Február 08. 11:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Február 08. 08:30, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni
Arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Digitális Polgári Körök szombati háborúellenes gyűlésén Szombathelyen.
2026. Február 08. 07:00, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: véget vetünk az elszalasztott lehetőségek időszakának
Április 12-én egyszer és mindenkorra véget vetünk az elszalasztott lehetőségek korszakának, az Orbán-Gyurcsány-korszaknak, a hanyatlásnak, az önkénynek és a közjavak szétlopásának
