Városlista
2025. szeptember 26, péntek - Jusztina

Hírek

2012. Április 14. 07:03, szombat | Külföld
Forrás: OrintPress

Kína húzta le az olajárat

Kína húzta le az olajárat

Három napos emelkedés után ismét lefelé vette az irányt a kőolaj ára a kínai gazdasági növekedés ütemének lassulására utaló GDP-adatközlés után. Az amerikai könnyűolaj 103 dollár környékén áll, a Brent 121 dolláron.

Éves szinten 8,1százalékos volt a kínai gazdasági növekedés üteme az első negyedévben, ez csaknem 3 éve a legalacsonyabb negyedéves szint. A további adatközlések közül az ipar 11,9 százalékos, a kiskereskedelmi forgalom 15,2 százalékos bővülést mutatott, mindkét adat enyhén kedvezőbb a várakozásoknál. Emellett a kínai új hitel-igénylések is felülmúlták a várakozásokat, 1010 milliárd jüan volt a hitel-kihelyezések összege márciusban, míg 800 milliárdról szóltak a várakozások.

Tegnap még emelkedett a fekete arany ára az amerikai és japán jegybankárok nyilatkozatai után, melyek szerint monetáris eszközöket vethetnek be a gazdasági növekedés helyreállítása érdekében. Közölték továbbá, a jegybanki alapkamat még hosszú ideig – legalább 2014-ig – a zéró szint közelében maradhat a tengerentúlon. A Fed Nyíltpiaci Bizottságában Ben Bernanke és az alelnökök óvatosak. Ők ragaszkodnak a tartósa alacsony kamatszint fenntartásához, de vannak, akik annak hamarabbi emelését is el tudják képzelni. A többség talán egyetért abban, hogy egyelőre – amíg a makrogazdasági fundamentumok lényegesen nem romlanak – nem szükséges egy harmadik fedezetlen likviditásnövelő programot elindítani. A New York-i Fed elnöke, a Fed alelnöke, William Dudley tegnapi beszédében azt mondta, nem lát olyan információkat, amelyek megváltoztatnák a monetáris politika irányát, az esetleges újabb kötvényvásárlás kapcsán az inflációs aggodalmakat hangsúlyozta Dudley. Janet Yellen Fed-alelnök szerint a munkaerőpiaci helyzettel kapcsolatban nem árt az óvatosság, s ez a Fed-től megköveteli, hogy a mindenkori piaci környezethez a lehető legjobban igazítsa hozzá a monetáris politikát.

Közben Szaúd-Arábia olajügyi minisztere szerint nem örömteli az olaj árfolyamának elmúlt napokban tapasztalt emelkedése, Ali al-Naimi meglátása szerint azonban akár hosszú ideig elnyúlhat ez a periódus - írták a Quaestor elemzői. A királyság továbbra is csökkenő árakat szeretne látni, e céljáért pedig mindent meg fognak tenni.Naimi közleménye szerint Szaúd-Arábia napi 10 millió hordó olajat termel ki áprilisban, erre utoljára novemberben volt példa.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 26. 07:25, péntek | Külföld

Október elsején életbe lépnek a szerb állami olajtársaság elleni amerikai szankciók

Október elsején életbe lépnek a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni amerikai szankciók, Szerbia nem kapott további haladékot - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök csütörtökön New Yorkban.

2025. Szeptember 24. 06:59, szerda | Külföld

NATO-főtitkár: erőteljes lesz a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire

A NATO elítéli az észt légtér orosz megsértését, a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire erőteljes lesz - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben kedden.

2025. Szeptember 24. 06:58, szerda | Külföld

Andrej Babis: a V4-eknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében

A visegrádi négyeknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében