Városlista
2026. június 25, csütörtök - Vilmos

Hírek

2021. November 16. 07:00, kedd | Belföld
Forrás: mti/fotó: mti

Ismét rangos díjat kapott Karikó Katalin

Ismét rangos díjat kapott Karikó Katalin

Karikó Katalin kutatótársával, Drew Weissmannal és Pieter Cullis kanadai biokémikussal és molekuláris biológussal megosztva kapta az idei Mahidol herceg-díjat

- jelentette be az elismerésről döntő thaiföldi alapítvány hétfőn.

A thai királyi család által 1992-ben létrehozott alapítvány honlapján olvasható indoklás szerint Karikó Katalin és Drew Weissman együtt dolgozott az mRNS-technológián és annak orvosi alkalmazásán. 2006-ban felfedezték, hogy az mRNS-ben lévő nukleozidok módosítása csökkentheti az idegen RNS-sel szembeni sejtreakciókat. Ezek a reakciók akadályozták az mRNS alkalmazását a betegségek megelőzésében és kezelésében. Közös kutatásaik vezettek a pszeudouridin felhasználásához az mRNS-technológiában, ami fontos szerepet játszott a koronavírus elleni mRNS-vakcina gyors kifejlesztésében.

A vancouveri British Columbia Egyetemen kutató Pieter Cullis munkája is kapcsolódik a koronavírus elleni vakcinákhoz. A professzor úttörő a lipid nanorészecskék kutatása területén, amelyeket az orvostudományban különféle alkalmazásokban használnak, például rákellenes gyógyszerek bejuttatására a daganatos szövetekbe anélkül, hogy túlzott toxicitást okoznának a normál szövetekben. Ezt a technikát sikeresen alkalmazták a COVID-19 világjárvány leküzdésére használt mRNS-vakcinák kifejlesztése során is.

Az idei Mahidol herceg-díjra 35 országból 86 jelölés érkezett. Az elmúlt 29 évben az elismerést 87 személynek és csoportnak, illetve intézménynek ítélték oda, közülük később öten kapták meg a Nobel-díjat.

Az elismerésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem közleménye szerint Karikó Katalinnak a japán Keio orvosi tudományos díj elnyerését követően a Mahidol herceg-díj a második ázsiai kitüntetése.

Címkék: díj, karikó katalin

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.

2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására

A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet

2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld

Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.