Hírek
2018. Január 23. 07:40, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Ismét megjelent az afrikai sertéspestis az ukrán-magyar határ közelében
Afrikai sertéspestis vírusát mutatta ki az ukrán állategészségügyi hatóság a Beregszászi járásban egy kilőtt vaddisznóból, az állatot Rafajnaújfalu közelében a magyar határtól alig több mint 8 kilométerre ejtették el
- olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (Nébih) honlapján hétfőn megjelent közleményben.
Az afrikai sertéspestist - ami a vaddisznók és a házi sertések vírusos betegsége, emberre nem veszélyes - Magyarországon eddig nem mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok. A szomszédos országok közül Ukrajnában fordul elő, illetve 2017-ben és 2018-ban, Romániában négy háztáji sertésállományban állapították meg a betegséget.
Magyarországra a vírus a vaddisznóállományon keresztül, illegális sertésszállítással, vagy a fertőzött állatokból nyert hússal, húskészítménnyel juthat be. Éppen ezért Ukrajna területéről húst, húskészítményt még személyes fogyasztásra is tilos behozni.
A Nébih 2017 decemberében már kimutatta a vírust egy, a záhonyi határállomáson elkobzott, sertés eredetű húsmintából.
Annak érdekében, hogy megakadályozzák a betegség terjedését a vaddisznóállományban az állategészségügyi és a vadászati szervek összehangolt munkájára van szükség. Az ukrán határ menti, legmagasabb kockázatnak kitett vadászterületeken elrendelték a megelőzést és a korai felderítést célzó intézkedéseket, így a vaddisznóállomány csökkentését, az elhullott vaddisznók maradványainak szervezett keresését és laboratóriumi vizsgálatát, valamint valamennyi, vadászaton kilőtt vaddisznó laboratóriumi vizsgálatát a vadhús felhasználását megelőzően - olvasható a hivatal honlapján.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld
Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.
2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld
Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására
A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet
2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld
Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik
A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.
2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld
Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot
A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.
