Városlista
2025. szeptember 26, péntek - Jusztina

Hírek

2011. Október 25. 14:13, kedd | Külföld
Forrás: MTI

Azerbajdzsán lett az ENSZ BT új tagja

Azerbajdzsán lett az ENSZ BT új tagja

Az ENSZ Közgyűlése megválasztotta hétfőn Azerbajdzsánt a Biztonsági Tanács (BT) új tagjának a 2012-2013-as időszakra. 16 szavazási forduló után Azerbajdzsán maradt az egyetlen jelölt, így megkapta a voksok kétharmadát.

A kaukázusi ország megválasztása előtt a kelet-európai régió másik jelöltje, Szlovénia visszavonta pályázatát, miután 16 szavazási forduló is eredménytelenül végződött a két ország közötti küzdelemben. Azerbajdzsán maradt az egyetlen jelölt, és ezután rögtön az első szavazás alkalmával megkapta a szükséges kétharmados többséget a Közgyűlésben: 155 szavazatot a 193-ból.

Nyugati diplomaták szerint könnyen lehet, hogy Azerbajdzsán mint BT-tag együtt fog szavazni olyan országokkal, amelyek nem szavazzák meg az Egyesült Államok és az Európai Unió kezdeményezéseit Irán vagy Szíria elítélésére. Egy meg nem nevezett szlovén diplomata a Reuters szerint hangot adott csalódottságának, miután országa visszavonta pályázatát. „Nem tetszik nekünk az, ahogy ez a kampány folyt, és az sem tetszik, ahogy ezeket a szavazásokat megtartották” – mondta.
Pakisztánt, Marokkót, Guatemalát és Togót már pénteken megválasztották a BT új, nem állandó tagjának. Az öt mandátumért folyó versengésben Pakisztán, Marokkó és Guatemala már az első fordulóban biztosította helyét a testületben. A kelet-európai régiónak fenntartott ötödik helyért Magyarország, Szlovénia és Azerbajdzsán indult. Magyarország 52 szavazatot kapott az első fordulóban, Azerbajdzsán 74-et, Szlovénia pedig 67-et, így Magyarország kiesett a versengésből. Ezután a két talpon maradt rivális között fej-fej melletti küzdelem kezdődött.

Az ENSZ 15 tagú Biztonsági Tanácsának öt, vétójoggal rendelkező állandó tagja van: az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország. A tíz nem állandó tagot kétévente cserélik, évente 5 poszt rotál. Bosznia, Brazília, Gabon, Libanon és Nigéria mandátuma december 31-én lejár, míg Dél-Afrika, India, Kolumbia, Németország és Portugália további egy évre a testület tagja marad.

A nem állandó tagok megválasztásához az ENSZ-közgyűlésben jelenlévő és voksoló tagállamok kétharmadának szavazatát kell elnyerni, ez mind a 193 tagállam képviselőinek megjelenése esetén 128 szavazatot jelent. Ha az első körben az egyik jelölt sem éri el a kétharmados többséget, második, illetve további fordulókat kell tartani a legtöbb szavazatot szerzett két tagállam között.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 24. 06:59, szerda | Külföld

NATO-főtitkár: erőteljes lesz a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire

A NATO elítéli az észt légtér orosz megsértését, a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire erőteljes lesz - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben kedden.

2025. Szeptember 24. 06:58, szerda | Külföld

Andrej Babis: a V4-eknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében

A visegrádi négyeknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében

2025. Szeptember 23. 07:35, kedd | Külföld

Donald Tusk orosz gépek lelövéséről beszélt

Lengyelország kész megsemmisíteni a területét fenyegető légi eszközöket, de a felségvizei felett megjelenő orosz vadászgépek lelövéséről csak akkor dönthetne, ha teljesen biztos lenne az összes NATO-tagállam támogatásában

2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld

Izraeli-palesztin - Netanjahu: Nem fog létrejönni palesztin állam

- mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök héber nyelvű videoüzenetben, amelyben reagált a palesztin állam Ausztrália, Kanada és az Egyesült Királyság általi elismerésének bejelentésére vasárnap.